Профспілкові юристи Дніпропетровщини на захисті людини праці!

photoБезоплатна правова допомога членам профспілок є одним з пріоритетних напрямів діяльності ФПУ та її членських організацій. Такі акценти в профспілковій роботі визначені статутними завданнями та головною метою діяльності ФПУ – захистом людини праці.

Так, юридичними службами Дніпропетровського обласного об’єднання профспілок та правовими інспекторами праці його членських організацій протягом 2013 року надавалася кваліфікована юридична допомога членам профспілок з метою недопущення порушення їх конституційних прав та законних інтересів на працю та оплату праці.

Протягом 2013 року в облпрофраді здійснювався прийом та розгляд письмових звернень членів профспілок з питань застосування законодавства про працю, а також здійснювався виїзний розгляд письмових скарг стосовно фактів порушення законодавства України про працю.

 

Аналіз звернень до юридичної служби облпрофоб'єднання та результати перевірок законодавства про працю, проведені протягом 2013 року свідчать про те, що найбільша кількість порушень стосується недодержання роботодавцями вимог трудового законодавства стосовно процедури розірвання трудових договорів за ініціативою роботодавця (стаття 40 КЗпП України), зміни істотних умов праці (стаття 32 КЗпП України), порушення строків розрахунку при звільненні та виплати середнього заробітку за час затримки розрахунку (статті 116, 117 КЗпП України), недодержання вимог Закону України «Про відпустки».

Протягом року юридичною службою Дніпропетровського обласного об'єднання профспілок здійснювався збір та аналіз інформації членських організацій щодо здійснення громадського контролю за додержанням законодавства про працю. Результати аналізу такої інформації розглядалися на семінарах, які регулярно проводилися серед спеціалістів членських організацій.

Під час проведення щоквартальних семінарів-нарад працівники правової служби облпрофради знайомили спеціалістів членських організацій з правових питань з новелами трудового законодавства та практикою їх застосування у щоденній роботі, змінами в законодавстві, результатами аналізу звернень членів профспілок.

Профспілковими юристами профоб’єднання протягом 2013 року було  надано 2684 юридичні консультації, підготовлено 185 позовних заяв та інших процесуальних документів, здійснювалося представництво інтересів в судових органах 10 членів профспілок. На користь працівників ухвалено 8 судових рішень, за яким присуджено до стягнення з роботодавців майже 200 000 грн.

Так, у січні 2012 року за сприяння профспілкових юристів незаконно звільнений працівник Відкритого акціонерного товариства «Авіаційна компанія «Дніпроавіа» Гребенчук В.П. звернувся до суду з позовною заявою про скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди.

Рішення районного суду було винесене не на користь працівника. Проте, суд апеляційної інстанції став на бік позивача і задовольнив його позовні вимоги. Згідно рішення суду Гребенчука В.П. поновлено на роботі та стягнуто з відповідача більш ніж 70 000 грн. матеріальної і моральної шкоди.

Амур - Нижньодніпровським районним судом м. Дніпропетровська розглянуто цивільну справу за позовом Карнози П.П. до Державного підприємства «Виробниче об’єднання Південний машинобудівний завод
ім. О.М. Макарова» про поновлення на роботі та виплату заробітної плати за час вимушеного прогулу.

Районний суд відмовив у задоволенні позову. Натомість, правниками Дніпропетровського обласного об’єднання профспілок було підготовлено апеляційну скаргу на рішення суду, за результатами розгляду якої Апеляційним судом Дніпропетровської області винесено рішення про часткове задоволення позовних вимог Карнози П.П.: працівник був поновлений на роботі, на його користь стягнуто середній заробіток за час вимушеного прогулу в розмірі 17 324 грн. та моральну шкоду в розмірі 1000 грн.

Рішенням Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська задоволено позов Барсукової Т.В. до Комунального житлово-експлуатаційного підприємства № 7: стягнуто на її користь заробітну плату в сумі 8022 грн., середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні в сумі 61 606 грн. та моральну шкоду в сумі 500 грн.

Печерським районним судом міста Києва розглянуто цивільну справу за позовом Кузнецової О.П. до Товариства з обмеженою відповідальністю «Аутсорсінгова фірма «Сова» про поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди.

Рішенням Печерського районного суду міста Києва позов задоволено  частково: працівницю поновлено на роботі та стягнуто на її користь середній заробіток за час затримки виплати заробітної плати в розмірі 7 676 грн. і моральну шкоду в сумі 500 грн.

Самарським районним судом міста Дніпропетровська розглядалася цивільна справа за позовом Лебідь Т.І. до ФОП Яковенко Н.М. про стягнення невиплаченої заробітної плати, оплати за роботу в надурочний час, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди.

Рішенням суду позов задоволено частково: працівницю поновлено на роботі та стягнуто на її користь не отриману заробітну плату  та середній заробіток за весь час вимушеного прогулу в розмірі 4000 грн., стягнуто моральну шкоду в розмірі 1000 грн. та допомогу по тимчасовій непрацездатності.

Окремі судові справи тривають не один рік, на протязі яких профспілковими правниками здійснюється їх юридичний супровід.

Так рішенням Апеляційного суду Дніпропетровської області, винесеним ще у 2011 році Тернову Н.О. було поновлено на роботі у Відкритому акціонерному товаристві «Завод «Дніпропрес», стягнуто на її користь середній заробіток за час вимушеного прогулу у розмірі 21 878 грн.  та моральну шкоду у розмірі 1 000 грн.

У тому ж році Апеляційним судом Дніпропетровської області було видано відповідний виконавчий лист. Проте, у зв’язку з визнанням підприємства банкрутом 12.07.2011 року та відкриттям ліквідаційної процедури рішення суду тривалий час не виконується.

06.12.2013 року до Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська була подана чергова позовна заява в інтересах Тернової Н.О.

В даний час розгляд судової справи триває.

 

За інформацією, наданою юридичною службою Дніпропетровського обласного об’єднання профспілок.

 

 

Департамент правового захисту апарату ФПУ